صفحه اصلی > محصولات

پودر پیاز

     چاشنی پودر پیاز گلها مقدار 90 گرم (Golha Onion Powder 90gr)

 

مشخصات و ارزش غذایی محصول

وزن

100 گرم

وزن بسته بندی

114 گرم

انرژی

ــــــ

 قند

ــــــ

چربی

ــــــ

نمک

ــــــ

اسیدهای چرب ترانس 

ــــــ

ــــــ

ــــــ 

شماره پروانه بهداشت 

22/10790

 

 

تاریخچه گیاه پیاز

عقیده براین است که پیاز برای هزاران سال منبع غذایی بوده است. در زیست گاه‌های عصربرنز نشانه‌هایی از باقیماندهٔ پیاز در کنار باقیماندهٔ هسته خرما و انجیر پیدا شده ‌است که به ۵٬۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گرد. به هر حال مشخص نیست که این‌ها پیازهای کاشته شده باشند. مدرک باستان شناسی و ادبی مثل کتاب سفر اعداد ۱۱:۵ اظهار می‌کند که احتمالاً پیاز حدود ۲۰۰۰ سال پیش در مصر باستان همزمان با تره فرنگی و سیر کاشته شده ‌است. احتمالاً کارگرانی که اهرام مصر را ساخته‌اند از تربچه و پیاز تغذیه می‌کرده‌اند. پیاز به سادگی تکثیر، حمل و نقل و انبار می‌شود. مصری‌های باستان آن را پرستش می‌کردند، باور داشتند شکل کروی و حلقه‌های متحدالمرکز نماد زندگی جاودانی‌ست. براساس نشانه‌هایی که از پیاز در مقبروه رامسس چهارم پیدا شده، پیاز حتی در تدفین مصری‌ها نیز استفاده می‌شده‌ است. در یونان باستان، ورزشکاران مقدار زیادی پیاز می‌خوردند؛ به ‌این خاطر که باور داشتند تعادل خون را راحت‌تر می‌کند. به ماهیچه‌های گلادیاتور های رومی نیز پیاز می‌مالیدند تا آنها را محکم کنند. در قرون وسطا در اروپا پیاز در کنار کلم و حبوبات یکی از سبزیجات اصلی خوراک مردم فقیر و غنی بود و چنان اهمیتی داشت که مردم برای پرداخت اجاره و حتی هدیه عروسی از آن استفاده می‌کردند. همچنین برای درمان سردرد، مارگزیدگی و ریختن موی سر پیاز تجویز می‌شد. پیاز توسط اولین ساکنان به آمریکای شمالی برده شد، در آنجا بومی‌های آمریکا مدت‌ها از پیازهای وحشی به روش‌های گوناگون، خام خوردن یا پختن در انواع غذاها استفاده می‌کردند. آنها از پیاز برای درست کردن شربت، ساخت ضماد و آماده کردن رنگ استفاده می‌کردند. براساس دفترچهٔ خاطرات نگه داشته شده توسط مهاجران، پیاز از اولین چیزهایی‌است که پدران مهاجر پس از آماده کردن زمین کاشتند. پیاز همچنین در اوایل قرن شانزدهم از سوی پزشکان برای کمک به زنان نازا تجویز می‌شد. برای کمک به افزایش بارآوری سگ‌ها، گربه‌ها و گله هم استفاده می‌شد، اما بررسی‌های اخیر نشان داده که این کار اشتباه بوده چون پیاز برای سگها، گربه ها، خوکچه های هندی و بسیاری از حیوانات دیگر سمی‌است.

انواع پیاز و تولیدات

پیازهای معمولی به طور طبیعی به سه رنگ متنوع قابل دسترسی هستند. پیاز های زرد یا قهوه‌ای (که در تعدادی از کشورهای اروپایی پیاز قرمز نامیده می‌شود)، بسیار خوشمزه و پیازهای مورد استفاده روزانه هستند. پیازهای زرد به هنگام سرخ شدن به رنگ قهوه‌ای تیره و پرچرب تبدیل شده و به سوپ پیاز فرانسوی مزه شیرین می‌دهند (که در تعدادی از کشورهای اروپایی پیاز ارغوانی نامیده می‌شود). برای کباب کردن هم استفاده می‌شود. پیاز سفید پیاز سنتی در آشپزی کلاسیک مکزیکی هست. این پیاز هنگام پخت رنگ طلایی و هنگام تفت دادن مزه خاص شیرین دارد. گرچه خوردن پیاز کاملاً رسیده رایج است، پیاز را می‌توان قبل از رسیدن کامل هم خورد. پیاز بهاری یا تره فرنگی را قبل از رسیدن کامل چیده و همه قسمتهای آن را استفاده می‌کنند. وقتی پیاز بعد از تشکیل قسمت برآمده و قبل از رشد کامل آن چیده شود، به آن پیاز تابستانی گفته می‌شود.

 

خواص پور پیاز برای زیبایی:

به طور کلی پیاز به دلیل ویتامین‌ها و برخی آنتی اکسیدانهای موجود در آن برای درمان جوش و روشن شدن پوست بسیار مفید است. این ماده باعث نرم شدن لب‌ها می شود. برای این میوه توصیحه شده است که آن را روی پوست به مدت۳۰ دقیقه بمالید، این ماده باعث ریزش لایه‌های مردۀ پوست می‌شود و  شادابی را برای پوست به همراه می‌آورد.

خواص پودر پیاز برای مو:

مصرف پیاز را برای درمان ریزش مو و همچنین رشد مجدد آن بسیار توصیه کرده‌اند برای این موضوع می‌توان آب پیاز را با عسل ترکیب و روی سر مالید البته به جای آب پیاز می‌توان از جوشانده پودر پیاز نیز استفاده کرد.

خواص پودر پیاز برای سلامتی:

شاید یکی از خواص فوق‌العادۀ پیاز را بتوان خواص ضد سرطانی آن دانست، این میوه به دلیل وجود برخی آنتی‌اکسیدان‌ها در آن خاصیت زد سرطانی زیادی دارد و از سرطان‌ها قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. کلسترل انواع متفاوتی دارد، نوعی کلسترل خوب در پیاز وجود دارد که مصرف پودر پیاز باعث می‌شود.

  • یکی از مزیت های دیگر پودر پیاز از بین بردن رادیکال‌های آزاد در بدن است که می‌تواند، همچنین پیاز می‌تواند برای بیمارهای معده مفید باشد و از زخم یا ورم در آن جلوگیری کند.
  • پیاز برای افراد مبتلا به بیماری دیابت بسیار مفید است این میوه حاوی ماده‌ای به نام «کرم» است که باعث تنظیم میزان قند در خون می‌شود.
  • پیاز باعث جذب بیشتر ویتامین C در بدن انسان می‌شود، این میوه عملکرد این ویتامین را برای روشن شدن پوست و کمک به حفظ کیفیت مو افزایش می‌دهد.
  • یکی دیگر از خواص پودر پیاز کاهش آسیب به «دی ان ای» است که این روزها به دلیل وجود امواج بسیار الکترو مغناطیسی موبایل زیاد شده است.

 

استفاده در آشپزی

معمولاً پیاز را خرد کرده و در غذاهای دلچسب و گرم متفاوتی استفاده می‌کنند، و ممکن است به عنوان اجزاء اصلی غذاهایی مثل سوپ پیاز فرانسوی و یا چتنی پیاز مورد استفاده قرار گیرد. پیاز را می‌توان به اشکال مختلف مورد استفاده قرار داد: پخت، جوشاند، با آتش ملایم پخت، کباب کرد، سرخ کرد، در روغن پخت، برشته کرد، تفت داد، یا به صورت خام در سالاد ریخت. پیاز به علت لایه لایه بودن طبیعی بعد از پخته شدن برای پر کردن مواد مختلف به درون آن مناسب است. پیاز یک غذای اصلی و مهم در آشپزی هندی است. برای غلیظ کردن کاری و شیره گوشت استفاده می‌شود. ترشی پیاز به عنوان خوراکی خورده می‌شود. این‌ها معمولاً بخشی از غذاها در میخانه‌ها و فروشگاه‌های ماهی و چیپس در سراسر بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع هستند که معمولاً در بریتانیا با پنیر و یا آبجو سرو می‌شوند. در آمریکای شمالی پیاز را خرد کرده و خوب سرخ می‌کنند که با نام پیاز حلقه ای سرو می‌شود.

 

پیشنهاد گلها

پودر پیاز را می‌توان برای تهیه‌ ی انواغ غذاها به کار برد. پودر پیاز تمام خواص پیاز تازه را دارد. پیاز آرامش ‌بخش است و به کاهش فشار خون و چربی خون کمک می‌کند. همچنین دارای آنتی‌بیوتیک است که به درمان بیماری‌ها از جمله بیماری‌های کلیوی، مثانه، ورم ساق‌ها و رماتیسم مفصلی تسریع می‌بخشد. از خواص مثال‌زدنی پیاز می‌توان به خاصیت ضدسرطانی آن اشاره کرد. پیاز به دلیل وجود برخی آنتی‌اکسیدان‌ها در آن خاصیت ضدسرطانی زیادی دارد و از سرطان‌ها قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. پیاز با داشتن ماده‌ای به نام «کرم» که باعث تنظیم میزان قند در خون می‌شود، برای افراد دیابتیک بسیار مفید است. پیاز باعث جذب بیشتر ویتامین C در بدن انسان می‌شود و از این طریق به روشن شدن پوست و تقویت مو کمک می‌‌کند. پودر پیاز چاشنی خوبی برای بسیاری از غذاها به شمار می‌آید. برای افرادی که به هر دلیلی تمایلی به مصرف  پیاز تازه در غذا ندارند، پودر پیاز گزینه‌ی مناسبی است. مجتمع صنایع غذایی گلها بسته ‌ی 90 گرمی پودر پیاز را تولید کرده است. ظرف این محصول شبیه نمک ‌پاش است که استفاده از آن را راحت کرده است. این محصول را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. پیاز یک طعم دهنده‌ی بی‌نظیر برای غذا محسوب می‌شود. پودر پیاز با توجه به نوع شکل آن برای دادن طعم نهایی به غذا بسیار مناسب است. پودر پیاز مخصوصا برای کسانی که دیدن رشته‌های پیاز در غذا برایشان خوشایند نیست کارآیی ویژه‌ای دارد. این پودر را تقریبا می‌توان در تهیه‌ی انواع غذایی که با پیاز طبخ می‌شوند به کار برد. می‌توان از پودر پیاز برای طعم‌دار کردن گوشت، مرغ و ماهی استفاده کرد. اضافه کردن پودر پیاز به سس‌های خانگی و آرد سوخاری طعم بی‌نظیری به آن می‌بخشد. انواع سوپ و همین‌طور خوراک لوبیا و عدسی با استفاده از پودر پیاز لعابدار و خوشمزه می‌شوند. پیاز آرامش‌بخش است و به کاهش فشار خون و چربی خون کمک می‌کند.محصولات مشابه