صفحه اصلی > اخبار
پیام دکتر مهدی کریمی تفرشی به مناسبت روز خبرنگار

بسمه تعالی

در تقويم تاريخ كشور ما هفدهم مردادماه سالروز شهادت خبرنگار شجاع و فداکار خبرگزاری‌جمهوری‌اسلامی‌ است که به پاس شجاعت‌ها، تعهد و پایمردی آن خبرنگار شهید، روز «خبرنگار» نام گرفته است.  نامگذارئي که بر گرفته از فرهنگ شهادت و شهامت ملت ماستْ سالروز شهادت شهيد محمود صارمي در مزار شريف افغانستان به دست سفاكان طالبان.لذا بايد گفت که خبرنگاري، حديث مفصل و زيباي عشق است و خبرنگار، عاشق و شيفته اين باغ عطرآگين. در واقع مي توان گفت که هفدهم مردادماه روز گراميداشت روشنگري و آگاهي بخشي است. اين روز نماد حق‌بيني و حق‌نويسي و گام نهادن در مسير آگاهي بخشي و نيک‌انديشي و روز اطلاع‌رساني با سلاح قلم است. مردمان هرگز فراموش نمي کنند خبرنگاران رزمنده اي را که با رشادت و فداكاري هاي خود در دفاع مقدس از بين گلوله ها، خمپاره ها و ميدان هاي مين گذشتند. بيش از 360 خبرنگرا شهيد و جانباز گواهي بر اين ادعاست.

خبرنگاران سربازان فعال جبهه فرهنگي، جريان‌سازان بزرگ جامعه و وجدان‌هاي بيدار زمانه خويش‌اند که بدون پشتوانه مالي و امنيت شغلي يا رواني در فضايي سرشار از استرس، 24 ساعت شبانه‌روز براي احقاق حق و آگاهي و تنوير افکار عمومي در تکاپو هستند و اين همان چيزي است که جمع کثيري آن را نمي‌دانند يا نمي‌بينند!

روز خبرنگار، روز رعايت حريم قلم و انديشه است، اين روز يادآور حماسه‌آفريني آن‌هايي است که بقاي حقيقت را به بقاي خود ترجيح مي‌دهند.» امام خميني(ره) نيز در زمينه تأثير و حُرمت قلم بيان داشتند «اميدواريم بشر به رشدي برسد که مسلسل‌ها را به قلم تبديل کند چرا که آن‌قدر که قلم و بيان در خدمت بشر بوده است، مسلسل‌ها نبوده‌اند.»

خبرنگار هر چند واژه آشنا براي همه است اما بايد به اين نکنه اذعان داشت که آنان با  مرارت ها و دشواري هاي پرمخاطره اي مواجه هستند و همه مصائب را براي بيان حق و حقيقت به جان مي خرند. در دنياي كنوني اين خبرنگاران رسانه ها هستند كه با تيزهوشي ودقت، نقش واسطه بين مردم و مسئولان را ايفا مي كنند.آنها، از يك طرف درد دل مردم را مي شنوند و به مقامات بالا انتقال مي دهند، و از سوي ديگر، پاسخ هاي مسئولان را به آگاهي مردم مي رسانند تا بالندگي نظام ياري رسانند.امروزه در عصر تکنولوژي و ارتباطات، خبرنگاران در توليد و انتشار اخبار و اطلاعات موثق در مورد وضعيت سياسى، اجتماعى،اقتصادي، امنيتى و... جامعه نقش بسيار مهم و حياتي دارند و با بهره گيري از انديشه و قلم خويش؛ حقايق و اخبار را صريح و به دور از هر گونه ابهام در اختيار مخاطبان خود مي گذارند.

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله در حديثي فرموده است: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هيچ ملامت گري نهراس». ويژگي حق محوري، حق طلبي و حق گويي، از مهم ترين ويژگي هاي خبرنگار موفقان ايران اسلامي  است.بدونه تريديد هدف ار ورود به اين امر تجليل از خبرنگاران به عنوان كساني كه در شرايطي كارهاي بسيار مشكلي را پذيرا مي شوند و به دليل ماهيت برخي از اخبار گاه مورد غضب واقع مي شوند، مي باشد تا قدر آنها در جامعه به خوبي شناخته شده و ارزش وجودي آنها براي همگان عيان شود. و در حقيقت روز خبرنگار ،روز ارج نهادن به آگاهي و دانايي و روز گراميداشت پاسداران حقيقت گو  و حقيقت جوي عرصه اطلاع رساني و خبر است که با سلاح انديشه و قلم به انتشار اطلاعات و حقايق مي پردازند؛ انديشمندان متعهد و تلاشگري که دقت، صحت، سرعت، صداقت، امانت و عدالت را سرلوحه کار خود قرار داده و در راستاي انتشار اخبار و اطلاعات از هيچ کوششي دريغ نورزيده و گاهي از جان خويش نيز در اين مسير مي گذرند.

بديهي است در اين ميان خبرنگاران فعال عرصه اطلاع رساني حوزه صنعت غذائي سهم قابل توجهي در تحقق اهداف صنعت غذائي کشور و رفع کاستي ها و ارتقاي کيفيت توليدات و خدمات و نشر دستاوردهاي نوين علمي و تخصصي حوزه صنايع غذائي برعهده دارند.

اینجانب و تعاونی صنایع غذایی ایران با پاسداشت خاطره جاودانه شهدای رسانه و تبریک و تهنیت این روز فرخنده به آحاد روزنامه نگاران، خبرنگاران، عکاسان، نویسندگان و اهالی شریف رسانه ای کشور، قدردانی خود از پوشش خبری و انعکاس رویدادها، عملکرد، دستاورد و توانمندی های صنعت غذایی ایران در رسانه ها را ابراز و انتظار دارد که اصحاب رسانه همچون گذشته به شکلی واقع بینانه و منصفانه نسبت به اطلاع رسانی در این حوزه اقدام نمایند

                                                                                                                

دکتر مهدی تفرشی ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان موادغذایی

و خانه صنعت ،معدن و تجارت جوانان و مجتمع صنایع غذایی گلها

 
نظرات کاربران

0/5 (0 نظر)

1396/06/03

nfrccdhv

1396/07/14

1

1396/06/03

1396/06/03